Recite svoje mišljenje: Kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice?

Autor: Nikola Cvjetović 18.10.2023

Mjesni-odbori-Grada-Rijeke-900x600 Foto Grad Rijeka

Tema kojom se bavi ova konzultacije tiče se svih građanki i građana Rijeke, a ponajviše možda vijeća mjesnih odbora, političkih stranaka i nezavisnih lista, udruga građana i građanskih inicijativa, javnih ustanova, upravitelja zgrada i ovlaštenih predstavnika suvlasnika zgrada.

Rijeka - Grad Rijeka poziva sve građane i građanke Rijeke da se do 31. listopada uključe u eKonzultacije i ispunjavanjem ankete ponude svoja iskustva s mjesnom samoupravom u Rijeci te svoja mišljenja i prijedloge o tome kako se aktivnim angažmanom građana u okrilju mjesne samouprave može unaprijediti kvaliteta života Riječana i Riječanki.

Tema kojom se bavi ova konzultacije tiče se svih građanki i građana Rijeke, a ponajviše možda vijeća mjesnih odbora, političkih stranaka i nezavisnih lista, udruga građana i građanskih inicijativa, javnih ustanova, upravitelja zgrada i ovlaštenih predstavnika suvlasnika zgrada. To su ujedno i zainteresirane javnosti koje se, uz sve građane, pozivaju na uključivanje u ovu konzultaciju.

Tema ove konzultacije je mjesna samouprava u Rijeci i sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice. Odgovori prikupljeni u anketi koja je sastavni dio ove konzultacije koristit će se u okviru projekta Vijeće građana Rijeke.

eKonzultacija: Kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice?

Što je mjesna samouprava?
Mjesna samouprava je razina političke vlasti na kojoj građani mogu neposredno sudjelovati u rješavanju lokalnih pitanja, potreba i problema koji utječu na svakodnevni život i rad svih građana. Mjesna samouprava u nekom gradu ili općini ostvaruje se kroz mjesne odbore koje čine svi građani koji žive na području nekog mjesnog odbora.


U Rijeci postoje 34 mjesna odbora a u njima se utvrđuju i rješavaju brojni problemi i zadovoljavaju se raznovrsne potrebe Riječanki i Riječana. Grad Rijeka je, u 2022. godini, za različite programe i projekte te za rad mjesne samouprave izdvojio oko 2.1 milijun eura, a u 2023. planira izdvojiti 2.6 milijuna eura.


Na službenoj internetskoj stranici Grada Rijeke dostupno je niz informacija o mjesnoj samoupravi uključujući i informacije o:


razlozima osnivanja mjesnih odbora te granicama i područjima mjesnih odbora u Rijeci,
izborima za vijeća mjesnih odbora te aktima koji uređuju rad mjesnih odbora,
ustroju i načinu odlučivanja mjesnih odbora te godišnjem ciklusu i programima rada vijeća mjesnih odbora,
financiranju mjesnih odbora i godišnjim izvješćima o radu vijeća mjesnih odbora,
javnosti rada i načinima kako se građani mogu aktivno uključiti u rad mjesnih odbora, i drugo.
Što je Vijeće građana Rijeke?
Vijeća građana su, kao povremena neformalna tijela, prisutna u mnogim europskim gradovima i bave se različitim konkretnim temama u određenom i ograničenom periodu.


Vijeće građana Rijeke, neformalno je i privremeno tijelo koje će činiti 34 slučajno odabrana građana i građanke različite dobi, spola i mjesta stanovanja i koji predstavljaju Rijeku „u malom“.


Vijeće građana koje se osniva u Rijeci prvo je takvo tijelo na razini cijele Hrvatske. Njegov je rad savjetodavan i rezultirat će preporukama koje će Vijeće građana uputiti gradonačelniku, a središnja tema kojom će se Vijeće građana baviti u Rijeci je mjesna samouprava i sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice.


Vijeće građana Rijeke bavit će se ovom temom od 3. studenog do 7. prosinca 2023. godine.


Rad Vijeća građana Rijeke možete pratiti na:


Internetskoj stranici: https://vijecegradanarijeke.org/
Facebook stranici: https://www.facebook.com/VijecegradanaRijeke

Kako se uključiti u eKonzultacije?
Zainteresirana javnost se u eKonzultacije može uključiti ispunjavajući anketu.


Valja naglasiti i napomenuti da tema ove konzultacije nisu konkretni prijedlozi malih komunalnih akcija, prijedlozi uređenja ili konkretnih projekata koje bi se mogli ili trebali provoditi na području mjesnih odbora, kao ni prijavljivanje komunalnih i sličnih problema ili potreba u mjesnim odborima i slično. Prijedlozi i informacije te vrste mogu se dostaviti putem sljedećih akcija, aplikacija i web mjesta, a to su: Male komunalne akcije, Riječki program lokalnog partnerstva, Aplikacija „Gradsko oko“ te Rubrika „Reci glasno!“.


Prijedlozi za raspravu u Vijeću građana Rijeke utjecat će na izradu dnevnih redova susreta Vijeća građana Rijeke koji će biti i objavljeni na internetskoj stranici Vijeća.


Prijedlozi i preporuke mjera za unaprjeđenje sustava mjesne samouprave i povećanje sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice bit će tematski grupirani te dostavljeni članicama i članovima Vijeća građana Rijeke a bit će i objavljeni na internetskoj stranici Vijeća građana Rijeke.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...