Sindikat zaposlenika Dječjih vrtića nezadovoljan dosadašnjim pregovorima s Gradom: Nije postignuće povećati koeficijent za odgojitelje, a ostatku osoblja smanjiti
Autor: Sanja Monar 20.05.2023
-Brine li itko o održivosti sustava predškolskog odgoja, pita se Sindikat...
Rijeka - Nedavno je na referendumu kojega su među svojim članovima proveli predstavnici dvaju reprezentativnih sindikata vrtića odlučeno da riječki vrtići idu u štrajk, i to nakon niza pokušaja pronalaska zajedničkog jezika s osnivačem, Gradom Rijekom. Osim u plaćama, ističu iz Sindikata, problem je u alarmantnom nedostatku svih radnika. Nedostaju kuhari, odgojitelji i ostalo stručno osoblje.
Gradonačelnik Marko Filipović kazao je kako se nada da će u naredna dva tjedna uspjeti postići dogovor sa sindikatima zaposlenika Dječjih vrtića. No, Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije nije u potpunosti zadovoljan postignutim dogovorom.
-Nakon dugih i napornih petomjesečnih pregovora i neuspjelog pokušaja mirenja Grad je ponudio povećanje koeficijenta samo za odgojitelje VŠS, dok su za tehničko osoblje, administrativne radnike i dio djelatnika stručnog tima koeficijenti smanjeni u odnosu na dosadašnje. Shodno tome, naše je nezadovoljstvo opravdano jer kada ste dio tog mehanizma zvanog vrtić, dobro znate da on ne može funkcionirati ako svatko ne obavi svoj dio posla. Polazeći sa stajališta kako je odgojno-obrazovno osoblje jedino vrijedno podizanja plaće i usklađivanja istih sa školom i to nazivati postignućem standarda neće donijeti ništa dobro i neće pomoći Ustanovama predškolskog odgoja grada Rijeke da se oporave i ostanu vrijedne svoga imena. Zajednički prijedlozi sindikata djelomično su prihvaćeni, međutim ostaje gorak okus u ustima što nije prihvaćen taj izdvojeni prijedlog Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije da se koeficijenti tehničkog i administrativnog osoblja uzdigne iznad standarda škole jer smatramo da je sramotno u 21. stoljeću primati plaću manju od minimalne plaće Republike Hrvatske s kojom ne možete pokriti osnovne potrebe života, kazala nam je Nikolina Đečaj, sindikalna povjerenica Sindikata Istre,Kvarnera i Dalmacije u Dječjem vrtiću More, Rijeka, ujedno i odgojiteljica.
Odredbama Državnog pedagoškog standarda, koji stoji u Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju jasno je definiran opis radnog mjesta, njegov obim i standard koji je preduvjet za kvalitetu. -Kao primjer vam možemo navesti situacije koje su postale svakodnevne u našem kolektivu, tako bi npr. u centralnoj kuhinji gdje se kuhaju obroci za cca 600 djece trebala biti zaposlena jedna glavna kuharica, četiri kuharice i dva pomoćna kuhara. Što biste rekli na to da već mjesecima posao za sedmero osoba obavljaju samo tri osobe i to na način da se jedna od njih uz posao u glavnoj kuhinji na pola radnog vremena seli u područnu kuhinju jer i tamo nedostaje radnika i to za plaću od 4200 kn?, nastavlja Đečaj, dodajući kako u nedostatku spremačica koje brinu o higijeni prostora u kojem svakodnevno borave naša djeca, svakodnevno čiste mnogobrojno više kvadrata od onoga koliko je to zakonom propisano te uz to često u danu promjene dva objekta i obave posao za tri osobe, sve za plaću koja ne doseže minimalnu plaću u Republici Hrvatskoj.
-Što biste rekli na činjenicu da vaše dijete ne boravi u svojoj skupini, sa svojim prijateljima jer nema dovoljno odgojitelja kako bi odgojno obrazovna skupina funkcionirala normalno i po onom što propisuje zakon? Što kažete na činjenicu da zbog nedostatka odgojitelja po dolasku svoje dijete predajete jednom odgajatelju, a u popodnevnim vas satima dočeka netko potpuno stran i nepoznat, po mogućnosti netko tko nije ni približno odgajateljske struke jer je to jedina moguća zamjena koja legitimno obavlja posao za koji nije kvalificirana? Što biste rekli na činjenicu da odgajatelji koji svakodnevno provode vrijeme s vašom djecom danima uzastopno rade duple smjene, na izmaku su svojih snaga i kapaciteta, a potrebni su djeci u svojim najboljim izdanjima kako bi im pružili odgoj i obrazovanje koje zaslužuju?, pita se Sindikat, ističući kako je i dalje glavno pitanje koje se nameće brine li itko o održivosti sustava predškolskog odgoja, našoj djeci i radnicima te hoće li se ovakvim plaćama i uvjetima privući svježa radna snaga te tako očuvati Ustanove predškolskog odgoja grada Rijeke.