Život na Kampusu - što sve nudi najveće studentsko naselje u Rijeci?
Autor: Ana Šumanović 26.10.2022
Kako je studentsko naselje opremljeno, što sve nudi studentima te koji su njihovi komentari pročitajte u nastavku teksta!
Studensko naselje Trsat izgrađeno je i otvoreno za smještaj studenata i gostujućih profesora 2016. godine. Od tada pa do sad Studentski centar svake godine nastoji nadopuniti svoj sadržaj. Osim smještaja koji u tri paviljona nudi 730 kreveta za studente te 24 za profesore, u sklopu naselja nalaze se Restoran Kampus, Student servis, teretana, učionica te studentska ambulanta otvorena 2019. godine. Također, djelatnici centra bave se i organizacijom slobodnog vremena studenata pa se tako organiziraju putovanja i izleti, planinarenje, a osnovana je i foto grupa Baltazar te likovna grupa ArtLab Kampus. Ispred paviljona nalaze se vanjske sprave za vježbanje te označeni prostori za razne sportove poput malog nogometa, odbojke te badmintona. U dnevnim boravcima svakog paviljona nalaze se i stolni nogomet, stolni tenis, pikado i šah. Opremu za svaki sport za stanare je osigurao SC-a. Studentima je na raspolaganju i PlayStation 5 te brojne društvene igre. Studentski centar svake godine objavljuje i javni poziv za prijavu projekata, koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti isključivo namijenjene studentima. Uređen je i prostor za roštiljanje, koji je opremljen roštiljem, prikladnim sjedalicama i stolovima od prirodnog materijala. U listopadu 2020. godine pokrenut je mozaični portal pod nazivom Svjetionik, koji fokus stavlja na studentske teme te teme o zdravom životu te ekologiji.
Mali grad unutar velikog grada
O životu na Kampusu razgovarali smo sa studentima. Marija, studentica primijenjene umjetnosti stanarka je Studentskog naselja Trsat dvije godine te kao prednost naselja ističe to da je ono dizajnirano tako da su u blizini fakulteti, bolnica i dućani. „Dobro je što i ako ti nešto zatreba uvijek možeš pitati kolege koje su ti u blizini. Zadovoljna sam sa sadržajem zato što nije pretrpan, ali ponekad kad se trebaš opustiti uvijek nešto nađeš. I prijevoz do grada od početka je dosta praktičan. Busne stanice su blizu, naravno ako vam je dosadno čekati uvijek možete pozvati taksi, koji će vam se parkirati blizu ulaza u Kampus.“
Nina studira na Filozofskom fakultetu te također dvije godine živi u studentskom domu. I ona kao prednost ističe blizinu ustanova. „Sviđa mi se blizina ustanova koje su mi potrebne u obavljanju svakodnevnih funkcija, druženje po Kampusu, iako bi mi bilo draže da je dopušteno u većoj mjeri unutar doma i Kampusa, no to ovisi i o studentima. Nedostaje malo više slobode vezano uz druženja po sobama i organizirana druženja u zajedničkim prostorijama. Smatram i da Kampusu nedostaje više zelenih površina i stabala.“
Laura, studentica Akademije, pohvalila je rad osoblja centra za koje je rekla kako je „prilično responsivno“, ali i cijenu smještaja te što je prostor organiziran tako da samo po četiri studenta dijele životni prostor. No, za nju je nedostatak u tome što Internet često zakazuje.
Sve u svemu, od 2016. godine kada je su paviljoni otvoreni za smještaj, vidljiv je sve raznolikiji sadržaj koji se nudi studentima kako bi im vrijeme studiranja bilo što ispunjenije ne samo učenjem i izlascima, nego i brojnim aktivnostima kojima će obogatiti to razdoblje života.