Redatelj serije Fiume crno – crveno Rijeka Vanja Vinković: Ostvarilo se moje predviđanje da totalitaristi svih političkih boja neće biti sretni

Naime, njegov dokumentarac u šest nastavak izazvao je tijekom svog prikazivanja na HRT-u različite komentare u javnom prostoru. Osporava se redateljeva politička nepristranost i problematizira se površnost u obrađivanju složenih povijesnih tema.

Rijeka – Nakon prikazanih svih šest nastavaka mog dokumentarnog serijala Fiume crno – crveno Rijeka (F.C.C.R.) na Hrvatskoj radioteleviziji, srdačno zahvaljujem svima na brojnim čestitkama, pohvalama i podrškama za taj moj, zasad, najsloženiji scenaristički i redateljski uradak!  Prema primljenim pozitivnim porukama, ostvario sam svoj cilj primjene temeljnih profesionalnih novinarskih pravila u obradi tema, pri čemu je poštovanje sugovornika i njegovih stavova, kao i tijekom razgovora dovoljan odmak od vlastitih političkih i društvenih „predrasuda“, bio ključan da mogu neskromno, ali staloženo zaključiti kako će moj serijal (p)ostati i vrijedna povijesna građa”, napisao je scenarist i redatelj dokumentarnog serijala Fiume crno – crveno Rijeka Vanja Vinković.

Naime, njegov dokumentarac u šest nastavak izazvao je tijekom svog prikazivanja na HRT-u različite komentare u javnom prostoru, o čemu smo i ranije pisali. Osporava se redateljeva politička nepristranost i problematizira se površnost u obrađivanju složenih povijesnih tema.

Povjesničar Marko Medved ustvrdio je recimo da Vinkovićeva “serija falsificirala povijest jer običnom građaninu, kojemu je željela približiti riječku prošlost i time popularizirati povijest, nije objasnila ključni moment 20. st. u gradu”.

“Smatram da je serija motivirana potrebom za sudjelovanjem u političkoj areni danas u Rijeci i Hrvatskoj. No upravo je to ono što priječi objektivnu i trezvenu povijesnu prosudbu o prošlosti ovoga grada”, kaže Medved koji također smatra da je “serija prepuna generalnih tvrdnji bez da ih se argumentira i produbi”.

Za bivšeg riječkog gradonačelnika Vojka Obersnela “neprihvatljivo je da javna televizija financira ovakvu nazovi dokumentarnu seriju bez sudjelovanja relevantnih povjesničara od riječkih do europskih”.

Na društvenim mrežama pak se Vinkoviću spočitava to da nije rasvijetlio sve krivce za uništenje velikih riječkih poduzeća i tvornica, upirući prstom isključivo u lokalnu vlast. Također, zamjera mu se i to da je loša gospodarsko-demografske trendove u Rijeci u proteklih 30 godina izvukao iz hrvatskog konteksta.

Poziva se na to da o važnim gradskim temama treba razgovarati na stručnim tribinama, ne na javnoj televiziji.

Redatelj Vanja Vinković međutim kaže da su njegova “predviđanja o mogućim reakcijama gledateljstva bila točna”.

“Serijal je svoju publiku pronašao među dobronamjernim ljudima različitih usmjerenja kojima je još uvijek stalo do kritičkog promišljanja stvarnosti u kojoj se nalaze usprkos snažnim utjecajima raznih „kolektivista“ koji nameću svoje ideološke odrednice putem „samopropisanih“ ispraznica „političke korektnosti“ i „govora mržnje“ pod kojima se počesto krije totalitarni „verbalni delikt“ i medijska (samo)cenzura. Iskreno se nadam da će i dalje znati pravodobno prepoznavati i izgledne distopijske opasnosti na temelju totalitarnih primjera prikazanih u mom serijalu, kako bi ih odlučno odbacili slobodnom voljom vlastitog prosuđivanja i zdravog razuma”, smatra Vinković.

Isto tako kaže da se “ostvarilo i moje predviđanje da totalitaristi svih političkih boja neće biti sretni jer serijal razotkriva njihovo provedbeno djelovanje: osmisli (radikalnu) političku ideju, objavi proglas, okupi pristaše, naglasi probleme, pronađi financijere, zavladaj medijima, prokaži neprijatelje, unesi razdor, ponudi rješenje, pridobi gomilu, uništi oporbu, vladaj vječno”.

“Njima su se svojim izjavama pridružili i zadrti društveni aktivisti koji pod plaštom „liberalne“ parlamentarne demokracije promiču jednoumlje i ne dopuštaju svjetonazorsku različitost i ideološku slobodu, što neminovno vodi u neki oblik totalitarizma. No niti jedni, niti drugi, nisu argumentirano opovrgli niti jednu prikazanu i/ili izgovorenu povijesnu činjenicu, već su, kao i obično, pribjegli otrcanom blaćenju udruženim „hijenskim čoporom“, smatra redatelj serijala Fiume crno – crveno Rijeka.

“Oglasili su se i razni malomišćanski pametnjakovići koji bi, dakako u njihovoj verziji realnosti, to bolje napravili, sladostrasno prebirući po svakoj sekundi kako bi pronašli neku tehničku pogrešku koja se uvijek dogodi i kod jačih produkcija, bacajući sulude ideje o koncepciji mog autorskog djela i kakva je po njihovom „stručnom“ mišljenju trebala biti, otkrivajući u međusobnom ping-pongiranju na društvenim mrežama, Urbi et Orbi, moje „prave“ namjere i zašto sam prikazao „baš to, a ne ono“, što nadmašuje i neke gadnije oblike paranoje.  No, sve to obijesno majmuniranje u simbiozi s dokazanim nedostatkom temeljnih znanja bilo bi u sveopćoj trivijaliziranosti riječkog i hrvatskog društva čak i zanimljiv primjer autohtonog grotesknog primitivizma, da nije ipak duboko prožeto običnom ljudskom zloćom”, tvrdi Vanja Vinković.

Nije jasno tko su po Vinkoviću malomišćanskih pametnjakovići, ali možda u takvoj opservaciji možda možemo prepoznati i riječkog povjesničara Medveda, odnosno ovakve njegove tvrdnje:

“Ne priječim sudjelovanje stručnjaka razne vrste u raspravama glede povijesnih tema. No u tom se slučaju ova serija ne može smatrati dokumentarnim povijesnim uratkom. Povijest ne smije ponovo postati talac politike. Dakako, povjesničari moraju istraživati (to znači marljivo raditi u arhivima) i objavljivati, a političari raditi svoj posao. No svi zajednički moramo štititi demokraciju i europske vrijednosti. Uvijek kada se povijest prepusti političkim inženjerima, koji prošlost tumače i instrumentaliziraju prema svojim političkim i nacionalističkim gledištima, onda se dolazi do napetosti”, kazao je Medved.

Prema svemu sudeći, dokumentarac Fiume crno – crveno Rijeka dobit će svoje nove “nastavke”.