„Morski tramvaj“ – predstavljena knjiga Velida Đekića o Rijeci
Autor: Marina Pauletić 05.12.2024
Najviše stranica knjige posvećeno je temama što su obojile gradski život poslije Drugog svjetskog rata, što ponajprije znači pedesetim i šezdesetim godinama.
Rijeka – Sinoć je u punoj svečanoj dvorani Palače šećera održano predstavljanje knjige „Morski tramvaj“, autora Velida Đekića.
Knjiga Velid Đekića „Morski tramvaj“ izdanje je koje iznova podsjeća da je Rijeka grad uistinu nepresušnih priča. Ovaj put na djelu je niz od stotinjak kraćih tekstova koji čine ležerno povezanu cjelinu. Pisani su kao kolumnistički fragmenti o gradu, za kratke i opuštene šetnje njegovim prostorno-vremenskim teritorijem, bez opterećenosti polazištima, granicama i dosezima.
Teme koje pritom susrećemo raznolike su, a obuhvaćaju vremenski raspon od 16. stoljeća (kada registriramo pojavu prvih riječkih odlagališta komunalnog otpada, uključujući kazne za problematična ponašanja sugrađana) do današnjih dana (obilježenih utjecajem razvoja teretne luke u gradskom središtu na život stanovnika). Najviše stranica knjige posvećeno je temama što su obojile gradski život poslije Drugog svjetskog rata, što ponajprije znači pedesetim i šezdesetim godinama. Manje je pritom riječ o velikim događajima koji su definirali gospodarske, političke, kulturne i druge aspekte, prednost imaju slabije zapažene teme važne za funkcioniranje svakodnevnog života običnog građanina, koje su mu zbog toga i čitateljski bliže.
Na tako definiranu području, u knjizi nema čega nema. Ona govori o prvim gradskim samoposlugama i klimatizacijskim uređajima, tvorničkim jaslicama i dječjim restoranima, gradskom kupalištu na Delti i izletištu Martinšćica, košarkaškom igralištu Nafta i stadionu Kantrida, slastičarnicama Šestici i Kontu. Također o počecima gradske filharmonije i glazbenim družinama Radio Rijeke, putovanjima na Krk prije izgradnje mosta, gradskoj proizvodnji skija i sapuna, prelučkoj tuneri, eksplozivnim napravama zaostalim iz ratnih dana, radnicama Tvornice duhana, preprodavačima kinoulaznica, uličnim čistačima cipela, groblju kućnih ljubimaca. Nisu zaboravljeni ni gradski parkovi, dobrovoljni davatelji krvi, radnice Tvornice duhana (poseban tekst u knjizi posvećen je radu žena u riječkoj industriji). Knjiga ujedno govori o glazbeniku Vjekoslavu Kneževiću, crtaču stripova Teodoru Tricku, radniku/nogometašu Miroslavu Blaževiću, održavatelju javnih satova Stjepanu Krekušu, vozaču tramvaja Vinzenzu Mosetichu te drugim poznatim i manje poznatim stanovnicima grada na Rječini.
Na djelu je rahlo osmišljena cjelina otvorena nadopisivanju, što joj valja primiti kao prednost.
Naziv knjige upućuje na pojam koji se pojavio u gradskoj životnoj praksi ljeta 1959. u obliku brodića turističke tvrtke Kvarner Express i TZ Rijeka za sezonski prijevoz kupača na plaže između Rijeke i Urinja. U javnosti je brzo postao popularan, a Riječani su ga neformalno prozvali „morski tramvaj“. Knjiga nas vraća naslovom u to ljeto, a ponajvećim dijelom i tematski u te godine, zbog čega povećim dijelom zrači koloritom toga vremena, koje današnjem čitatelju može djelovati egzotično.
Izdavač knjige je KUD Baklje Rijeka, koji je objavio i nekoliko prethodnih Đekićevih izdanja. Među njima se izdvajaju „Red! River! Rock!“ i „Zvali su me Industrijska“. Oba izdanja su rasprodana.