Otvorenje izložbe „Nakon prvog puta“ u MMSU

Autor: Marina Pauletić 15.07.2025

izlozba_nikola_ukic_zazeli_zelji_mmsu_rijeka_2023__4_ Foto: ilustracija

„Nakon prvog puta“ istražuje suvremene pristupe skulpturi kroz radove koji uključuju svjetlosne, zvučne i tekstualne instalacije, video, pokret, ready-made objekte i site-specific intervencije.

Rijeka – Muzej moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci najavljuje izložbu „Nakon prvog puta“, koja će biti otvorena u petak, 18. srpnja u 20 sati, a ostaje otvorena do 31. kolovoza.

Izložba okuplja osmero suvremenih umjetnika i umjetnica različitih generacija – Kristiana Kožula, Vedrana Perkova, Viktora Popovića, Gaiu Radić, Igora Rufa, Saru Salamon, Tanju Vujasinović i Vlastu Žanić – koji djeluju ili su povezani sa sredinama Split, Rijeka, Ljubljana i Zagreb. Autorice koncepcije izložbe su Ksenija Orelj (kustosica) i Ivana Meštrov (suradnica), dok je za dizajn zaslužan tim Ana Tomić i Marino Krstačić-Furić.

„Nakon prvog puta“ istražuje suvremene pristupe skulpturi kroz radove koji uključuju svjetlosne, zvučne i tekstualne instalacije, video, pokret, ready-made objekte i site-specific intervencije. Skulpture koje se prikazuju ne teže monumentalnosti ni trajnosti – umjesto toga, fokusirane su na nestabilnost, ranjivost, međuzavisnost i prilagodbu. Postavljene su u izložbenim prostorima MMSU-a i u dvorištu art-kvarta Benčić: na muzejskoj fasadi i uz potok.

Radovi se bave temama fizičke i emocionalne ravnoteže, kulture individualizma, kolektivnog pamćenja, institucionalnih okvira, odnosa moći i uloge umjetnosti u suvremenom društvu. Umjesto linearne naracije, izložba nudi refleksiju o načinu na koji se umjetnost i tijelo odnose prema svakodnevnim krizama, pritiscima produktivnosti i savršenstva. Poseban naglasak stavljen je na skulpturu kao medij koji se odupire statičnosti, istražuje odnose elemenata u prostoru i ruši hijerarhijske modele izražavanja i okupljanja.

Naziv izložbe „Nakon prvog puta“ simbolično označava odmak od ideala postignuća, noviteta i savršenstva te skreće pažnju na važnost procesa, ponovnog pokušaja, popravljanja, zajedništva i podrške. Umjetnička praksa ovdje postaje prostor vježbanja ravnoteže – ne samo fizičke, već i unutarnje, društvene i simboličke.

Nakon otvorenja, od 21 sat slijedi nastup DJ-a Tea Fantazije.

Posebni program: Doručak u muzeju
U sklopu izložbe, u subotu, 19. srpnja u 10 sati, održat će se program „Doručak u muzeju“ – vođeno razgledavanje i razgovor s umjetnicima i kustosicama uz gošću Maru Anjoli Vujić, povjesničarku umjetnosti i kustosicu iz ljubljanske Cukrarne (MGML).

„Doručak u muzeju“ zamišljen je kao neformalni razgovor o kreativnom radu, krizama u umjetničkom i kustoskom procesu, motivaciji i materijalnim okolnostima koji utječu na umjetnički rad. Poseban fokus bit će na temama ravnoteže – kako u medijskom smislu skulpture i instalacije, tako i unutar muzejske, izložbene i društvene infrastrukture. Sudjelovanje je besplatno i bez prethodne prijave. Zahvaljujemo PIK-u Rijeka na donaciji doručka za sudionike programa.

Radno vrijeme MMSU-a:
Utorak – petak: 11:00 – 19:00
Subota i nedjelja: 12:00 – 17:00
Ponedjeljkom zatvoreno

Ulaz na otvorenje izložbe je slobodan, dok se nakon otvorenja izložba može razgledati uz kupnju standardne ulaznice prema važećem cjeniku muzeja.

Izložba je realizirana uz podršku Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...