Tranzicijska inicijativa Rijeka kandidatima za gradonačelnika: Što mislite o zelenim i energetskim politikama, lokalnoj hrani, otpadu?

“Zemlju ne nasljeđujemo od svojih predaka, već je posuđujemo od svoje djece.” Indijanska poslovica.

Rijeka – Svim kandidatima za gradonačelnika Rijeke poslali smo pitanja iz područja zelene politike, zelenog gospodarstva, bioraznolikosti i zaštite okoliša te zahtijevamo odgovor u svrhu transparentnosti njihovih političkih planova i u svrhu povećanja vidljivosti ključnih tema, kako za kvalitetu današnjeg života u Rijeci, tako i za buduće generacije, navodi Tranzicijska inicijativa Rijeka. TIR je pitanja poslao u sklopu svojih redovitih aktivnosti, „u nadi da ćemo na taj način zajednički stvoriti potrebne preduvjete za konstruktivan i informiran izbor lokalne vlasti u svibnju ove godine“.

– Tranzicijska inicijativa Rijeka – TIR neformalna je inicijativa građana Rijeke i prstena nastala 2018. godine s ciljem zajedničkog stvaranja lokalne održive zajednice otporne na globalne ekološke, klimatske i ekonomske izazove. Inicijativa se formirala iz zajednice okupljene oko grupa solidarne razmjene, a danas je dio svjetskog tranzicijskog društvenog pokreta Transition Network i Tranzicijske mreže Hrvatske. Provodi niz aktivnosti za građanstvo, među kojima su projekti “Revija zelenog filma”, “Rijeka jestivi grad” i “Festival održivosti” te aktivnosti poput onih koje mogu značajno doprinijeti smanjenju količine stakleničkih plinova, a istovremeno poboljšati zdravlje čovjeka i okoliša, pod krilaticom “Bicikliraj, kompostiraj i vrt aktiviraj!”, navodi TIR, objašnjavajući tu građansku inicijativu i međunarodni kontekst zelenih politika.

– Klimatske promjene najveći su izazov s kojim se susreće čovječanstvo u cjelini. Zbog toga je još 2008. godine Europska komisija pokrenula Sporazum gradonačelnika, SECAP, radi podrške gradovima u postizanju klimatskih i energetskih ciljeva. To je već učinilo 10.564 administrativnih jedinica u 61 državi, u kojima živi ukupno 335 milijuna ljudi. Od 2009. godine i Grad Rijeka je potpisnik tog Sporazuma.

Od tada Europska unija postavila je niz strateških ciljeva i akcijskih planova za suzbijanje štetnih utjecaja ljudskog djelovanja na klimatske promjene među kojima su danas ključni Europski zeleni plan,  Prijedlog uredbe o uspostavljanju okvira za postizanje klimatske neutralnosti (2020.), Nova strategija EU-a za prilagodbu klimatskim promjenama (2021.), strategija Zelene javne nabave Farm to Fork, te Akcijski plan za kružno gospodarstvo Europske komisije (2020.) usmjeren na održivu proizvodnju i potrošnju te gospodarenje otpadom u okviru tržišta sekundarnih sirovina.

U sklopu Europskog zelenog plana i pripadajućeg Mehanizma za pravednu tranziciju, Europska komisija uspostavila je Fond za pravednu tranziciju u vrijednosti od 40 milijardi eura za razdoblje 2021. – 2027., od kojih je za  Hrvatsku je predloženo 387 milijuna eura.

Želimo čuti od kandidata za gradonačelnika Rijeke, kao jednog od najvećih hrvatskih centara, kakve mjere planiraju poduzeti da bi odgovorili na klimatsku krizu i osigurali budućnost generacija koje dolaze, ističu u TIR-u.

 

Pitanja koja Građanska inicijativa TIR postavlja kandidatima za riječkog gradonačelnika:

1. DIO

ZELENA POLITIKA I GOSPODARSTVO

Koje zelene politike po Vašem mišljenju imaju prioritet za grad Rijeku i kako biste ih implementirali?

U slučaju da budete izabrani, biste li proglasili klimatsko izvanredno stanje za grad Rijeku?

Biste li podržali kreiranje zakona o ekocidu u svrhu potpune zaštite prirodnih resursa i zdravlja stanovništva?

Koji je vaš stav prema gospodarskoj politici odrasta?

Kako biste osigurali savjetodavno tijelo stručnjaka za okolišna pitanja i zaštitu bioraznolikosti u Gradu Rijeci?

Kako biste poticali razvoj lokalnog zelenog gospodarstva i otvaranje zelenih radnih mjesta?

1.1. ENERGETSKE POLITIKE

Kako ćete iskoristiti sredstva iz Fonda za pravednu tranziciju, kojim se pomaže regijama EU na putu prema zelenom oporavku, u cilju smanjenja emisija stakleničkih plinova, preobrazbe gospodarstva i izgradnje otpornije budućnosti za zajednice?

Što biste učinili za promicanje obnovljive energije u Rijeci? U kojem prirodnom resursu vidite najveći potencijal za stvaranje obnovljive energije na prostoru grada?

1.2. OTPAD

Na koji način ćete poticati proizvodnju i korištenje održivih proizvoda dugog trajanja, upotrebu više recikliranih materijala umjesto primarnih sirovina, te ukidanje proizvoda za jednokratnu uporabu?

Hoće li se Rijeka za vrijeme Vašeg mandata uključiti u Europsku mrežu Zero Waste gradova?

1.3. PROMET

Kako ćete stvoriti infrastrukturne uvjete za sigurno kretanje po javnim gradskim prostorima za pješake i bicikliste, te smanjiti prometnu gužvu i zagađenje od automobila u centru grada, odnosno planirate li kreirati što veću pješačku zonu u samom centru?

Hoćete li davati poticaj građanima za električne automobile i bicikle?

1.4. PARTICIPACIJA I EDUKACIJA

Kako biste uključili lokalnu zajednicu, inicijative građana i udruge u aktivno kreiranje javnih politika?

Kako mislite osigurati pravednu i poštenu zelenu tranziciju i prevenirati njene moguće negativne socioekonomske posljedice za najugroženije članove društva?

Kako mislite promovirati i osnaživati rodnu ravnopravnost u gradu i javnim institucijama za koje je nadležan Grad?

2. DIO

BIORAZNOLIKOST I ZAŠTITA OKOLIŠA

2.1. VODA

Kakve posljedice mislite da će sve izvjesnija nestašica vode imati na naše sustave opskrbe vodom i odvodnje, na naše gospodarenje vodom, na vatrogastvo, na okoliš, na poljoprivredu, na prostorno planiranje?

Što planirate poduzeti po pitanju zaštite podzemnih i površinskih voda na širem riječkom području obilježenog poroznim krškim terenom?

Koji je vaš stav prema zaštiti ekosustava toka Rječine od daljnje devastacije, gradnje brane i betoniranja korita? Što biste učinili da se ona zaštiti?

2.2. TLO I ZELENE POVRŠINE

Koji plan imate za povećanje broja stabala u gradu i održivo upravljanje zelenim površinama (parkovima i zelenim otocima) u gradu?

Biste li poticali sadnju voćaka na zelenim površinama u stambenim naseljima, i kako?

Kako biste poticali aktivaciju građana u održavanju zelenih površina u gradu?

2.3. ZRAK

Koje mjere za zaštitu zraka od zagađenja biste predložili za naš grad? Hoćete li provesti planove za smanjivanje emisije CO2 za 40% do 2030.?

2.4. LOKALNA HRANA

Kako biste povećali broj urbanih vrtova i povrtnjaka? Kako biste poticali njihova uspostavljanja i organizirali upravljanje istima?

Kako ćete provoditi politiku “nula kilometara”, jednu od ključnih odredbi poljoprivredne politike EU, kojom se potiče i omogućava ponuda lokalnih namirnica u javnim gradskim ustanovama, ugostiteljstvu i građanstvu, te poticati uvjete za prehrambenu samoodrživost u gradu?

Kako će za vrijeme vašeg mandata Grad postupati po pitanju gospodarenja i smanjenja otpada od hrane, u svakoj fazi – od proizvodnje, prerade i distribucije do konzumacije hrane?

Biste li poticali uvođenje infrastrukture kompostiranja u riječka susjedstva, i ako da – kako?