U PGŽ-u danas pet novooboljelih. Riječki imunolog Lučin kaže da će nas korona dosta promijeniti

Morat ćemo početi organizirati suživot s virusom. Dakle, društvo i ekonomija moraju dalje, ali isto tako moramo spriječiti da se infekcija širi među populacijom, to je ključ uspjeha u borbi protiv virusa, kaže imunolog Pero Lučin s riječkog Medicinskog fakulteta 

Rijeka – Unatoč oscilacijama u broju zaraženih, jučer devet, a danas pet novooboljelih, Primorsko-goranska županija značajno bolje se bori protiv koronavirusa od ostatka Hrvatske. Doprinos borbi daje i akademska zajednica, a jedan od imunologa je i bivši rektor Sveučilišta u Rijeci Pero Lučin. Iako Lučin kao imunolog s katedre za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju s riječkog Medicinskog fakulteta nije uključen u istraživanje baš koronavirusa, ističe za N1 televiziju da se svi virusi ponašaju vrlo slično. Svi virusi primarno se žele širiti.

– Ovaj virus je poseban po tome što se voli širiti i to u fazi kad zaraženi nemaju nikakve simptome bolesti. To je razlog da se koronavirus brzo širi među ljudima i zbog toga je nastala ova pandemija. Drugi razlog posebnosti virusa je u tome što kod većeg broja ljudi izaziva vrlo jak odgovor imunološkog sustava i zbog toga dolazi do teških komplikacija. To je ono što kod ovog virusa predstavlja veliki problem. Radi se o otprilike desetak do petnaest posto bolesnika. Jedan dio bolesnika umire, tumači Pero Lučin.

Kaže da je korona sličan virusu koji izaziva gripu ili prehladu, ali se razlikuje po tome što češće napada donji dio pluća. Ovaj virus, upozorava ovaj riječki imunolog,  treba shvatiti ozbiljno jer izaziva vrlo ozbiljne zdravstvene probleme, iako doista veliki broj zaraženih osjeti tek blage simptome bolesti. Čak jedina trećina zaraženih nema nikakve simptome bolesti.

– To znači da svako tijelo nepredvidljivo reagira na ovaj virus. No uvijek imajmo na umu činjenicu da će 15-tak posto imati ozbiljne zdravstvene komplikacije. Sjetimo se što se događalo u Italiji. Osim zdravstvenih problema ovaj virus izaziva veliki društvene i ekonomske probleme. Morat ćemo se naučiti živjeti s koronavirusom, on će nas dosta promijeniti. Morat ćemo početi organizirati suživot s virusom. Dakle, društvo i ekonomija moraju dalje, ali isto tako moramo spriječiti da se infekcija širi među populacijom, to je ključ uspjeha u borbi protiv virusa, što možemo postići tako da se zaštitimo. Veliki broj zaraženih znači i veći broj bolesnika s težim komplikacijama, kaže Lučin.

Misli da smo se u prvoj fazi bolesti svi uplašili, ali da se Hrvatska uspješno borila s virusom. Ističe da se Nacionalni stožer u prvom valu dobro nosio s virusom, ali po njegovom mišljenju lock-down trebalo je proglasiti ranije. Propusti u radu Stožera su se dogodili kasnije. Lučin smatra je više snage trebalo uložiti u biološka tumačenja kako virus djeluje na naš organizam.