Vladimir Mićović ne vjeruje u tvrdnje da se Vlada upustila u tzv. kalkulirani rizik širenja virusa

Imunitet krda nemoguće je postići prirodnim procesima, što je razmišljanje vodećih svjetskih stručnjaka, kaže ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije prof. dr. sc. Vladimir Mićović.

Rijeka – Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije prof. dr. sc. Vladimir Mićović ističe da je situacija s epidemijom koronavirusa još uvijek podnošljiva, ali zabrinjava porast starijih osoba među zaraženima. To naime dovodi i do porasta hospitaliziranih.

Naime, u PGŽ-u su danas otkrivena nova žarišta zaraze. Posebno zabrinjava da je virus prisutan u domovima za starije i nemoćne: Volosko, Kantrida i Viškovo. Mićović smatra da je virus podcijenjen, građani su se opustili pa nam se događa nagli porast oboljelih. Kaže da drugi val ima posebne, uznemirujuće dimenzije i da se nije očekivalo da će biti ovakvog intenziteta.

Mićović međutim ne dijeli mišljenje da se Vlada upustila u tzv. kalkulirani rizik, odnosno da dopušta širenje virusa ne bi li se stekao imunitet krda. To je, kaže, nemoguće postići prirodnim procesima, što je razmišljanje vodećih svjetskih stručnjaka. Imunitet krda pogotovo se ne može postići, nastavlja Mićović, kad se čovječanstvo suočava s jednim novim i još uvijek nedovoljno istraženim virusom.

Cijepljenje je jedna od djelotvornih strategija u borbi protiv pandemije, ali je problem u tome što cjepivo još nije u primjeni. Cijepljenje protiv covida moglo bi krenuti ovog proljeća.

Ističe da se na razini PGŽ-a provode uobičajene mjere borbe protiv virusa, a to je traženje žarišta epidemije i presijecanje puteva širenja.

– To dovodi do smanjivanja broja novozaraženih, što je naš primarni cilj, kaže Vladimir Mićović za N1 i pojašnjava da je s epidemiološkog stajališta poželjno da epidemija traje, ali u blagom obliku.

Ističe da nije dobro kad se epidemija počne naglo širiti. To rezultirao porastom teških bolesnika i potrebom za njihovom hospitalizacijom,  odnosno potrebom za intenzivnom bolničkom skrbi. Mićović ponavlja da je odgovornost u vrijeme epidemije na svima; od vlasti do građana.

– Odgovornost građana je primjerena, ali mogla bi biti i na još višoj razini. Još bolje pridržavanje mjera dalo bi bolje rezultate u borbi protiv širenja epidemije, kaže Vladimir Mićović koji ističe da on nije za mjeru lockdowna zbog toga što je ona s ekonomskog aspekta pogubna.