Predloženo smanjenje poreznog opterećenja građana, povećanje socijalnih prava i besplatne srednjoškolske pokazne od iduće godine

Autor: Marina Pauletić 05.09.2024

autotrolej_press_01_filipovic

Smanjenje visine poreznih stopa vodi povećanju iznosa neto plaće.

Rijeka - Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović sa suradnicima na konferenciji za medije najavio je kako će Gradskom vijeću Grada Rijeke predložiti odluku o smanjenju poreznog opterećenja građana, povećanje izdvajanja za Socijalni program te osiguravanje besplatnih srednjoškolskih mjesečnih karata za javni prijevoz u idućoj godini.


Uz gradonačelnika Filipovića, konferenciji za novinare prisustvovali su i zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski, pročelnik Upravnog odjela za financije Ante Mađerić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karla Mušković i direktor Autotroleja Robert Mrvčić.


Gradonačelnik je najprije istaknuo porezne izmjene planirane u 2025. godini, a s ciljem dodatnog poreznog rasterećenja građana Rijeke, kao nastavka procesa započetog na početku mandata te ispunjenja predizbornog obećanja danog građanima.


Naime, poznato je da je Vlada prošlogodišnjim poreznim izmjenama ukinula prirez, a njegovu nadoknadu omogućila izmjenama stopa godišnjeg poreza na dohodak pa je, moglo bi se reći, porez na dohodak zamijenio prirez.


„Na tom tragu u idućoj godini planirano je smanjenje stope godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke. U tu svrhu od danas je i u javnom savjetovanju Nacrt prijedloga Odluke o izmjeni Odluke o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke i svi koji to žele mogu mu pristupiti i uključiti se putem portala rijeka.hr“, kazao je gradonačelnik Filipović.


Naime, temeljem spomenutog programa za mandatno razdoblje 2021. do 2025. godine, Grad Rijeka je u protekle tri godine, u cilju poreznog rasterećenja građana, smanjio stopu prireza porezu na dohodak s prvotnih 15% na 13%. S obzirom na to da je u 2024. godini prema ranijim odredbama Zakona stopa prireza porezu na dohodak trebala biti 12%, sukladno spomenutim izmjenama zakona, važećom Odlukom o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke je u odnosu na porezne obveznike na području grada Rijeke utvrđena niža stopa poreza na dohodak u visini od 22,4% te viša stopa poreza na dohodak u visini od 33,6%.


U cilju daljnjeg poreznog rasterećenja građana, Grad Rijeka planira smanjiti važeće stope godišnjeg poreza na dohodak i to na način da se dosadašnja niža porezna stopa godišnjeg poreza na dohodak sa 22,4 % smanji na 22 %, a dosadašnja viša porezna stopa godišnjeg poreza na dohodak sa 33,6 % smanji na 33 %, s važenjem od 1. siječnja 2025. godine, ako Gradsko vijeće prihvati taj prijedlog.


Smanjenje visine poreznih stopa vodi povećanju iznosa neto plaće

Smanjenjem visine poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke poreznim obveznicima smanjila bi se porezna obveza odnosno povećao iznos neto plaće.


U pogledu fiskalnog učinka na Proračun Grada Rijeke, zbog smanjenja visine poreznih stopa u 2025. godini procjenjuju se manji prihodi od poreza na dohodak za cca 1,3 milijuna eura u odnosu na iznos prihoda od poreza na dohodak planiran Prvim izmjenama i dopunama Proračuna Grada Rijeke za 2024. godinu.


Na primjeru prosječne bruto plaće u RH za lipanj 2024. u iznosu od 1.819 eura zaposlenoj osobi samcu koji koristi samo osnovni osobni odbitak povećala bi se neto plaća za 42,98 eura godišnje, dok bi se zaposlenoj osobi koja uz osobni odbitak koristi i dodatnu olakšicu za jedno dijete povećala neto plaća za 29,52 eura godišnje.


Nadalje, uzevši u obzir da je na početku ovog mandata stopa prireza porezu na dohodak iznosila 15% što odgovara kumulativnoj nižoj poreznoj stopi od 23% (20% poreza uvećano za prirez od 15%), a u 2025. godini bi ista iznosila 22 % (20 % poreza uvećano za prirez od 10 %), iz navedenog proizlazi da za bruto prosječnu plaću od 1.819,00 eura, zaposlena osoba samac ostvaruje ukupno neto povećanje u iznosu od 107,52 eura godišnje, a zaposlena osoba s jednim djetetom ostvaruje ukupno povećanje neto plaće za 73,92 eura godišnje.

„Mislim da ovime dokazujemo da ispunjavamo ono što smo zacrtali na početku mandata. Nadam se da će predložena odluka naići na podršku gradskih vijećnika, a ujedno pozivam sve građane i zainteresiranu javnost da se uključe u savjetovanje i daju svoja promišljanja o nacrtu prijedloga oduke“, istaknuo je gradonačelnik Filipović.

autotrolej_bus_stanica_01

Od 1. siječnja 2025. godine besplatne pokazne karte za srednjoškolce

U proračunu se planira i povećanje izdvajanja za subvencioniranje srednjoškolskih mjesečnih karata.

„Moj će prijedlog biti da u gradskom proračunu osiguramo sredstva kako bi od 1. siječnja iduće godine svi srednjoškolci s prebivalištem i boravištem na području Grada Rijeke imali u potpunosti besplatnu mjesečnu kartu za javni prijevoz. Također, od početka školske godine do kraja 2024. godine, cijena karte za ovu kategoriju bit će niža za dodatnih 25 posto, u odnosu na već snižene cijene koje su na snazi od lipnja ove godine za sve vrste mjesečnih karata“, poručio je gradonačelnik Filipović.

Na taj način omogućit će se srednjoškolcima s područja grada Rijeke, prvo jeftiniji prijevoz, što je svojevrsni prijelazni period do donošenja novog proračuna Grada Rijeke i osiguravanja potrebnih sredstava za besplatni prijevoz srednjoškolaca, potom i u potpunosti besplatan prijevoz učenicima srednjih škola s prebivalištem u Rijeci.

„Po mom mišljenju na taj se način ispravlja duboka nepravda. Naime, učenici srednjih škola s prebivalištem u Rijeci, koji srednju školu pohađaju u Rijeci, do sada su bili izuzeti od odluke Vlade RH o subvencioniranju troškova prijevoza za srednjoškolce u visini od 75 posto, budući da se navedena odluka odnosi na međumjesni javni prijevoz, odnosno na prijevoz između dvaju različitih naselja. Primjerice, učenik koji živi na području Općine Čavle, u zoni 2, a pohađa srednju školu na području Grada Rijeke mjesečnu kartu plaćao je 5,38 eura, uz subvenciju Vlade od 75 posto, dok su riječki srednjoškolci plaćali punu cijenu, odnosno 16,03 eura“, poručio je gradonačelnik Filipović.

Grad Rijeka stoga je donio odluku o sufinanciranju troškova prijevoza učenika srednjih škola prvo u visini od 25% cijene mjesečne karte za sve zone prijevoza i to svim učenicima s prebivalištem ili boravištem na području Grada Rijeke koji kao redoviti učenici pohađaju srednju školu, a kasnije i u stopostotnom iznosu.

To znači da će sada, do kraja ove godine, za ukupno cca 2.200 korisnika cijena mjesečne karte za 1. zonu stajati 12,02 €, umjesto 16,03 € koliko iznosi puna cijena mjesečne karte. U ovu svrhu je Grad Rijeka do kraja 2024. godine u proračunu osigurao 60.000 eura, što je iznos koji pokriva razdoblje od rujna do prosinca ove godine.

Za ostvarivanje sufinanciranja od strane Grada Rijeke u visini od 25 % potrebno je imati prebivalište ili boravište na području Grada Rijeke i dokaz da učenik pohađa srednju školu (dostavljeni popis od strane škole ili pojedinačna potvrda kao dokaz o pohađanju srednje škole).

Od nove proračunske godine, odnosno od 1. siječnja 2025. godine, Grad Rijeka će subvencionirati prijevoz svojih srednjoškolaca i za dodatnih 75 %, odnosno u stopostotnom iznosu cijene mjesečne karte. Na godišnjoj razini, prema trenutnom cjeniku, Grad Rijeka u ovu će svrhu izdvojiti oko 500 tisuća eura (dok bi taj iznos prema cjeniku prije umanjenja cijena iznosio 600 tisuća eura).

Podsjećamo, Grad Rijeka već subvencionira cijenu karata za studente i to 33 posto ukupne cijene mjesečne karte, što na godišnjoj razini predstavlja iznos od oko 270.000 eura.

Pojačani vozni redovi Autotroleja od 9. rujna, odnosno od početka nove školske godine

Osim odluke o smanjenju cijene srednjoškolskih karata, od ponedjeljka, 9. rujna kada počinje nova školska godina, bit će pojačani vozni redovi na najfrekventnijim gradskim linijama, odnosno na linijama 2, 5, 6, 7 i 7a, a detaljni vozni redovi bit će, kao i do sada, objavljeni na web stranicama Autotroleja.

Također, ponovno su razdvojene linije 3 i 3a na način da linija 3 ima trasu prometovanja sa Delte do Bezjaka i obratno, a linija 3a polazi s Delte do Grbca i obratno što također donosi više polazaka autobusa odnosno nešto gušći vozni red na ovim relacijama.

„Tako su sada, zahvaljujući nešto većem broju vozača, no nažalost još uvijek nedovoljnom za ostvarivanje punog voznog reda, budući da i dalje nedostaje oko 25 vozača, stvoreni uvjeti za povećanje određenog broja polazaka, a što stupa na snagu s prvim danom nastave u školama. Tako će, u odnosu na vozni red koji je bio na snazi prije ljetnih praznika, na ovim linijama biti ukupno 81 polazak više“, kazao je direktor Autotroleja Mrvčić.

KD Autotrolej kontinuirano ulaže napore da se vozni red Autotroleja intenzivira, odnosno Autotrolej je u stalnoj pojačanoj kampanji kojom nastoji povećati broj zaposlenih vozača kako bi se mogao povećati broj polazaka autobusa. Do trenutka do kada se ne stabilizira vozni red, odnosno ne vrati na razinu s početka godine, rečeno je na konferenciji za novinare, vrijedit će i smanjenje cijene mjesečnih karata za prijevoz.

„S početkom školske godine vozni red pojačan je u vršnim periodima, a s obzirom na to da smo kraj prošle školske godine dočekali s nešto više od 20 % slabijim voznim redom, sad smo za nekih 10 % povećali broj polazaka ta da je za očekivati da bi taj pojačani dnevni red trebao zadovoljiti potrebe, barem učenika“, kazao je direktor Mrvčić.

Odgovarajući na pitanje o mogućnosti daljnjeg povećanja plaća vozača, čija prosječna visina s dodacima i desetak prekovremenih iznosi nešto preko 1600 eura, direktor Mrvčić je istaknuo kako je prije desetak dana započeo novi krug kolektivnog pregovaranja.

„U zadnjih godinu i pol u dva navrata povećali smo plaće, u travnju 2023. i u svibnju 2024. godine. Prije desetak dana započeli smo novi krug kolektivnog pregovaranja, s obzirom na to da su sindikati išli na utvrđivanje reprezentativnosti te sad imamo tri reprezentativna sindikata u komunalnom društvu. Nismo još dobili prijedlog novog kolektivnog ugovora, ali očekujemo da će se tražiti i povećanje materijalnih prava, odnosno povećanje plaće“, kazao je Mrvčić.

Dva milijuna veća izdvajanja za Socijalni program Grada Rijeke u 2025. godini

Sastavni dio prijedloga proračuna za 2025. godinu bit će, kako je kazao zamjenik gradonačelnika Palčevski, i izdvajanja za socijalni program Grada Rijeke u iznosu od dva milijuna eura.

Riječki socijalni program specifičan je u našoj državi jer nudi znatno veću razinu zaštite socijalno ugroženih građana od onog što je propisano zakonom. Naime, zakon nalaže tek podmirenje troškova stanovanja i obrok u pučkoj kuhinji za najugroženije kategorije građana dok socijalni program Grada Rijeke nudi čak 22 različitih oblika pomoći koje može koristiti bitno veći broj socijalno ugroženih građana no što je propisano zakonom, sve s ciljem ostvarenja višeg standarda njihove zaštite. Ove godine ta prava ostvaruje 14.047 građana, 3.758 kućanstava. Ukupno ostvarenih prava u ovoj godini je 9.176.

„S namjerom da naš socijalni program obuhvati što širi broj osoba u potrebi te uzevši u obzir inflaciju i posljedično, iako nažalost često nedovoljno povećanje plaća građana, glavne promjene koje planiramo vezane su uz povećanje cenzusa odnosno uvjeta prihoda građana temeljem kojeg zadovoljavaju kriterij uvrštenja u naš socijalni program. Te promjene uključuju povećanje cenzusa prihoda za 20 %, povećanje iznosa mirovinskog cenzusa sa 305,00 na 460,00 eura, uvođenje sufinanciranja rehabilitacijskih tretmana za djecu s teškoćama u razvoju, kao i uvođenje inkluzivnog dodatka kao jednog od uvjeta za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi“, najavio je zamjenik gradonačelnika Palčevski, dodajući:

„Za sve navedene promjene u sklopu Socijalnog programa planirano osigurati u 2025. godini dodatnih 2.000.000,00 eura tj. ukupno 6.154.000,00 eura za naše najugroženije sugrađane kako bi im se olakšao svakodnevni život.“

U prvom redu, bit će predloženo povećanje cenzusa prihoda za 20%, odnosno planira se da uvjet prihoda ispunjava samac do 600,00 eura (sada iznosi 485 eura), dvočlano kućanstvo do 900 eura (sada iznosi 725), tročlano kućanstvo do 1.080,00 eura (sada iznosi 875 eura), četveročlano kućanstvo do 1.260,00 eura (sada iznosi 1.015 eura), a ako kućanstvo ima više od četiri člana, cenzus prihoda za svakoga se člana povećava za 150,00 eura.

Predloženim povećanjem cenzusa prihoda pružit će se bolja razina zaštite građanima kojima prijeti siromaštvo a novi gradski cenzusi bit će viši za 20% od ustanovljenih pragova siromaštva obzirom na brojčanu strukturu kućanstava.

Naime, prema podacima Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske u zadnje objavljenom Priopćenju o pokazateljima siromaštva i socijalne isključenosti u 2023. godini, prag rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo iznosio je 5.924,00 eura na godinu (cca. 494,00 eura mjesečno), a za kućanstvo s dvije odrasle osobe i dvoje djece mlađe od 14 godina 12.440,00 eura na godinu (cca. 1.037,00 eura mjesečno).

Također, planira se i povećanje iznosa mirovinskog cenzusa na 460,00 eura (sadašnji cenzus je 305,00 eura). Pravo na novčanu pomoć za svakodnevne životne troškove umirovljenika ostvarivat će korisnik – umirovljenik čiji mjesečni iznos mirovine ne prelazi iznos od 460,00 EUR te ako prihod kućanstva u kojem umirovljenik živi ne prelazi gradski cenzus. Cilj je u većoj mjeri zaštititi umirovljenike, kao posebno rizičnu skupinu građana.

Naime, prema podacima iz Priopćenja o pokazateljima siromaštva i socijalne isključenosti za 2023. godinu, Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, stopa rizika od siromaštva u 2023. u Republici Hrvatskoj iznosila je 19,3% (udio osoba koje imaju dohodak ispod praga siromaštva).

Za sve osobe u dobi od 18 ili više godina izračunata je stopa rizika od siromaštva prema najčešćem statusu u aktivnosti te je stopa rizika od siromaštva za umirovljenike iznosila 31,6%, što jasno ukazuje na to da se radi o rizičnoj skupini stanovništva.

Uz povećanje cenzusa, uvodi se i novi oblik novčane pomoći, odnosno sufinanciranje rehabilitacijskih tretmana za djecu s teškoćama u razvoju. Pravo na novčanu pomoć za rehabilitacijske tretmane djece s teškoćama u razvoju moći će ostvariti korisnik – dijete kojemu je rješenjem nadležnog tijela za socijalnu skrb utvrđeno postojanje jedne ili više vrsta oštećenja. Visina novčane pomoći utvrđivat će se za svaku godinu posebno.

I konačno, tu je usklađivanje sa Zakonom o inkluzivnom dodatku koji postaje i jedan od uvjeta za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi.

Inkluzivni dodatak novčana je naknada namijenjena osobi s invaliditetom radi njezina ravnopravnog sudjelovanja u društvu, a zamjenjuje četiri dosadašnje naknade – osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu s težim ili teškim invaliditetom i naknadu za nezaposlene osobe s invaliditetom.

adamiceva_ulica_2024_rujan

Najavljena nova prometna regulacija u centru grada zbog radova u Adamićevoj ulici

Odgovarajući na novinarsko pitanje o najavljenoj novoj prometnog regulaciji u centru grada zbog radova u Adamićevoj ulici, gradonačelnik Filipović ponovio je informacije iz jučerašnjeg priopćenja KD Vodovoda i kanalizacije kao investitora radova. Naime, ovog vikenda, 7. i 8. rujna uvodi se nova prometna regulacija u užem centru grada. Za sav promet zatvaraju se Zadarska i Trpimirova ulica čime će ulica Riva postati dvosmjerna u cijeloj svojoj dužini. Promet u smjeru zapada odvijat će se ulicom Riva, preko Žabice i Krešimirove ulice.

Uvođenje treće faze prometne regulacije uvjetovano je dovršetkom radova u Krešimirovoj ulici i ponovnim osposobljavanjem sve četiri trake za nesmetan prometni tok. Krešimirova ulica, u svom punom profilu, s postavljenim prvim slojem asfalta, bit će puštena u promet krajem ovog tjedna.

„To znači da će promet u potpunosti biti dvosmjeran preko cijele Rive, a postavit će se i asfalt na dijelu podvožnjaka na Žabici. Time će se omogućiti dvosmjerni promet u oba pravca, prema istoku i zapadu. Mislim da će tu doći do rasterećenja gužvi koje su nastajale kad su vozila skretala desno u Zadarsku te vozila kroz Trpimirovu ulicu“, kazao je gradonačelnik Filipović.

Govoreći o najavi završetka radova u prvom kvartalu iduće godine, gradonačelnik Filipović naglasio je kako je došlo do pomicanja roka dovršetka radova zbog situacije koja je zatekla izvođače radova na terenu, od toga da postojeća mreža instalacija, stara više od sto godina, nije odgovarala postojećim katastrima do toga da je unatoč provedenim geološkim istraživanjima otkriveno da se na nekim dionicama umjesto nasipa nalazi stijena, što je značajno usporilo radove.

„Meni je drago da se kraju primiču radovi tuneliranja,kroz Ribarsku ulicu sa spojem na reviziono okno kod Mrtvog kanala koji bi trebali završeni tijekom rujna. Svjestan sam toga da građani imaju percepciju da nema radnika na gradilištu, no radi se o radovima mikrotuneliranja koji ne zahtijevaju toliko radnika na terenu. Nakon završetka tih radova, slijede radovi u domeni odvodnje, koji su u domeni Grada Rijeke, i kompletna sanacija pločnika i kolnika, koju će odraditi Hrvatske ceste. Nadam se da će ti radovi, budući da više ne uključuju kopanje, biti gotovi i prije onog roka koji smo jučer komunicirali. Znam da to kod sugrađana izaziva nestrpljenje i da se ponekad stvaraju gužve, no to je ulaganje u infrastrukturu koja čuva vodne resurse, omogućuje vodoopskrbu i odvodnju praktički cijelog grada i aglomeracije i bilo je nužno provesti ih“, kazao je gradonačelnik.

Naglasio je kako se svi sudionici u izvođenju radova maksimalno trude da radove završi što ranije.

„Uz ispriku zbog produženja roka radova, još jednom pozivam građane na strpljenje i razumijevanje“, kazao je gradonačelnik Filipović.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...