Predstavljena aplikacija koja spašava živote žena – SAFE YOU
Autor: Marina Pauletić 26.11.2024
Najčešći oblici nasilja uključuju fizičko, psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje te seksualno uznemiravanje.
Rijeka - Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama održana je sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Primorsko-goranske županije, u suradnji s Katedrom za javno zdravstvo Fakulteta zdravstvenih studija. Danas je ujedno započela kampanja 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, a ovogodišnji slogan glasi: “Svakih 10 minuta jedna žena je ubijena.”
Kao gost-predavač iz Armenije, Mariam Torosyan, voditeljica organizacije SAFE YOU, održala je online predavanje o upotrebi tehnologije i umjetne inteligencije u borbi protiv nasilja nad ženama, predstavljajući aplikaciju koju je razvila za zaštitu žena.
Iva Rinčić, članica Povjerenstva, istaknula je da se ovogodišnjom kampanjom želi skrenuti pozornost na zabrinjavajući porast nasilja nad ženama te obnoviti posvećenost borbi protiv tog problema. Unatoč rastućoj svijesti, nasilje nad ženama ostaje kao jedan od raširenijih oblika kršenja ljudskih prava, a pandemija, klimatske promjene i ekonomska kriza dodatno su pogoršali situaciju. Statistike pokazuju da jedna od triju žena tijekom života doživi fizičko ili seksualno nasilje, a veliki postotak ubojstava žena počine njihovi partneri.
Najčešći oblici nasilja uključuju fizičko, psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje te seksualno uznemiravanje. U Hrvatskoj je nasilje nad ženama i dalje ozbiljan problem, uključujući česte slučajeve femicida. Rinčić je također naglasila da su žene, kao posljedica nasilja, izložene dodatnim zdravstvenim problemima, poput ozljeda, spolno prenosivih bolesti, depresije i zloupotrebe alkohola.
Govoreći o aplikaciji, Torosyan je istaknula kako je riječ o aplikaciji koja korisnicima pruža siguran virtualni prostor, podršku zajednice kao i savjetovanje od raznih stručnjaka, uključujući psihologe, ginekologe i odvjetnike. Omogućuje praćenje lokacije, aktivaciju gumba za hitnoću i slanje poruka odabranim kontaktima u slučaju opasnosti. Poruka uključuje korisnikovu lokaciju, a automatsko snimanje zvuka može poslužiti kao dokaz u policijskim postupcima.
Predsjednica Povjerenstva, Jovana Čutul koja je prošloga tjedna sudjelovala i na tematskoj sjednici Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na kojoj se tematiziralo sprječavanje rodno utemeljenog online nasilja te su predstavljeni primjeri dobre prakse, podsjetila je na polazišnu točku obilježavanja ovog važnog dana.
“Godine 1960. sestre Mirabal, poznate kao ‘Leptirice’, ubijene su u Dominikanskoj Republici zbog svog aktivizma protiv diktature. U njihovu čast, UN je 1999. godine proglasio ovaj datum Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.”