Safecity – svoj grad zajedno možemo učiniti sigurnijim mjestom
Autor: Ana Šumanović 28.10.2022
Aplikacija nudi mogućnost anonimne prijave incidenta.
Safecity je anonimna aplikacija u kojoj svatko može navesti nasilje u javnom prostoru koje im je počinjeno i locirati točno gdje se to dogodilo, bilo da se radi o seksualnom uznemiravanju, fizičkom nasilju ili bilo kojoj drugoj vrsti nasilja. Uz pomoć podataka, aplikacija služi tome da građani i građanke, zajednice i lokalne uprave mogu vidjeti razmjere uličnog uznemiravanja, te identificirati čimbenike koji uzrokuju ponašanje koje vodi do nasilja i zajedno djelovati prema stvaranju sigurnijih prostora.
Aplikaciju je prije 10 godina pokrenula Elsa Marie D’Silva, osnivačica zaklade Red Dot, međunarodne organizacije sa sjedištima u Mumbaiju i Washingtonu, koja radi na zaustavljanju nasilja nad ženama u cijelom svijetu. Svrha aplikacije je omogućavanje prijave raznih tipova uličnog uznemiravanja i nasilja – od buljenja i zviždanja preko uhođenja i dodirivanja do silovanja i trgovanja ljudima. Obradom podataka koji se prikupljaju aplikacijom omogućuje se identificiranje čimbenika, koji vode do uličnog uznemiravanja i nasilja te stvaranje veće sigurnosti u gradovima. Indija je prva zemlja u kojoj se ta aplikacija aktivirala, a što je rezultiralo promjenama u nekim indijskim gradovima, poput pojačane rasvjete i nadzornih kamera na kritičnim mjestima te su osigurana parkirališta rezervirana samo za žene.
U Hrvatskoj je aplikacija predstavljena ove godine, najprije u Zagrebu, a onda i u Rijeci. Na hrvatskom prijevodu radile su članice inicijative „Razotkrijmo skriveno uznemiravanje“: Ivana Šalinović, profesorica engleskog i francuskog jezika i književnosti, Dunja Bonacci Skenderović, politologinja, konzultantica za suzbijanje nasilja nad ženama, Erna Tomiša, psihologinja, specijalistica u agenciji za ljudske resurse i Nina Sabolić, socijalna radnica.
Aplikacija nudi mogućnost anonimne prijave incidenta (gdje i kada se on dogodio, te što se dogodilo) te mogućnost dijeljena sigurnosnih savjeta. Sve te podatke mogu vidjeti svi ostali korisnici te na taj način saznati koja mjesta u gradu nisu sigurna te što učiniti ukoliko se nađu u opasnoj situaciji. Prijavljeni incidenti označeni su crvenim bojom, a sigurnosni savjeti žutom. Preko nje se može pronaći i najbliža policijska postaja, zakoni vezani za nasilje i uznemiravanje te se mogu pročitati upute vezane za postupak prijave policiji.
Aplikacija Safecity je dostupna putem servisa Google Play i Apple Store te se može preuzeti i koristiti besplatno.