Savjetovanje o Općim uvjetima isporuke komunalne usluge javnih tržnica na malo u gradu Rijeci
Autor: Nikola Cvjetović 27.10.2023
Ovo savjetovanje ostaje otvoreno do 26. studenog.
Rijeka - Na stranicama E-konzultacija Grada Rijeke otvoreno je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Općih uvjeta isporuke komunalne usluge javnih tržnica na malo u gradu Rijeci.
Ovo savjetovanje ostaje otvoreno do 26. studenog 2023. Tema kojom se bavi ovo savjetovanje tiče svih građana Rijeke, sadašnjih i potencijalnih korisnika komunalne usluge javnih tržnica na malo u gradu Rijeci, sadašnjih i budućih kupaca na tržnici, kao i turista koji posjećuju Rijeku, a potiče se i ostala zainteresirana javnost da se u njegu uključi. To su ujedno i zainteresirane javnosti koje se pozivaju na uključivanje u ovo Savjetovanje.
Uvod
Zakon o komunalnom gospodarstvu propisano je da se pod uslugama javnih tržnica na malo podrazumijeva upravljanje i održavanje prostora i zgrada izgrađenih na zemljištu u vlasništvu jedinice lokalne samouprave u kojima se u skladu s tržnim redom pružaju usluge obavljanja prometa živežnim namirnicama i drugim proizvodima.
Odlukom o povjeravanju obavljanja komunalnih djelatnosti Grad Rijeka je obavljanje komunalne djelatnosti usluge javnih tržnica na malo povjerio trgovačkom društvu RIJEKA plus d.o.o. na neodređeno vrijeme, bez naknade, počevši od dana 1. siječnja 2019. godine.
Zakonom je utvrđeno da isporučitelj komunalne usluge koji obavlja uslužnu komunalnu djelatnost u svrhu obavljanja te djelatnosti donosi opće uvjete isporuke komunalne usluge i sklapa s korisnikom ugovor o isporuci komunalne usluge. Opće uvjete donosi isporučitelj komunalne usluge, uz prethodnu suglasnost predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave.
Općim uvjetima utvrđuju se:
uvjeti pružanja odnosno korištenja komunalne usluge,
međusobna prava i obveze isporučitelja i korisnika usluge i
način mjerenja, obračuna i plaćanja isporučene komunalne usluge.
Trenutno su na snazi Opći uvjeti isporuke komunalne usluge javnih tržnica na malo u gradu Rijeci, koje je Rijeka plus donio 28. siječnja 2020. godine. Opći uvjeti su objavljeni u „Službenim novinama Grada Rijeke“ broj 1/20, a stupili su na snagu 14. veljače 2020. godine.
Komunalna usluga tržnica na malo u gradu Rijeci obuhvaća Centralnu tržnicu i Tržnicu Brajda, dok uz navedeno TD Rijeka plus obavlja i komercijalnu uslugu tržnice na malo na Tržnici Zamet.
Aktualna problematika
TD Rijeka plus u svojem poslovanju, pa tako i u obavljanju uslužne djelatnosti javnih tržnica na malo, nastoji u svakom smislu pratiti stanje i problematiku koja se u praksi pojavljuje, kao i predlagati nova rješenja tamo gdje je to ocijenjeno potrebnim i svrsishodnim. S time u vezi u praksi je uočeno nekoliko osnovnih problema poslovanja tržnica:
COVID-19
Sveopće gospodarske prilike i pad kupovne moći građana alocirali su kupce u dobro opremljene i snabdijevane trgovačke centre koji znatno povoljnijom robom šire potrošnje i prehrambenim proizvodima ozbiljno potiskuju i konkuriraju kupovini na tržnicama
Prirodnim odljevom i odlaskom u mirovinu zakupci zatvaraju svoje obrte, obiteljska poljoprivredna gospodarstva i trgovačka društva
Nemogućnošću pronalaska i zapošljavanja radnika – prodavača na tržnicama, zakupci nisu u mogućnosti nastaviti svoje poslovanje te otkazuju ugovore o zakupu
Nedostatan broj lokalnih nositelja OPG-ova i malih proizvođača
Povećanje cijene energenata i režijskih troškova
Zbog znatnih troškova, nositelji OPG-ova ne nalaze isplativost dolaska iz okolnih županija te svoje proizvode plasiraju „na kućnom pragu“ i putem drugih kanala distribucije (primjerice, trenutno je na Centralnoj tržnici prisutno svega 10% zakupaca koji nisu registrirani na području Primorsko-goranske županije)
Na tržnicama postoji veći broj slobodnih prodajnih mjesta te su ugovorni zakupci uvidjeli veću isplativost dnevnog gotovinskog zakupa koji im kao takav osim veće financijske isplativosti omogućuje i fleksibilnost prodaje (nedolazak u vrijeme loših vremenskih uvjeta, manjak asortimana ili slabijih tržnih dana kao što su primjerice ponedjeljak i utorak). Navedeno predstavlja problem za same korisnike tržnice, odnosno kupce budući da stvara nesigurnost kupaca u samu ponudu na tržnici.
TD Rijeka plus od 2017. godine, kada je preuzeo djelatnost tržnica na malo u gradu Rijeci, do danas investirao preko 9 milijuna kuna u tržnice, a sve u svrhu revitalizacije prostora tržnice, kao i ponude što boljih uvjeta za zakupce. Navedena ulaganja bila su osnova unapređenja prostora tržnice, odnosno preduvjet da bi do revitalizacije tržnice uopće moglo doći. Kroz ulaganja u tržnice stvoreni su preduvjeti za ostvarivanje vizije revalorizacije riječke tržnice, koja kao povijesno, kulturno i turističko dobro ima veliki značaj ne samo za grad Rijeku, već i šire.
Unapređenja koja se predlažu nacrtom Općih uvjeta
Vodeći računa o smanjenju broja postojećih korisnika usluge uslijed prethodno obrazloženih objektivnih razloga, kao i o uspješnim primjerima drugih gradova, kao jedan od mehanizama povećanja atraktivnosti prostora na tržnici predlaže se Općim uvjetima omogućiti da se dio prostora na tržnici može grupirati te provesti javni natječaj kojim bi se takav grupirani prostor dao u zakup jednom zakupniku koji bi potom bio u mogućnosti davati u podzakup dijelove tog prostora, a u skladu s predviđenom namjenom.
Na navedenom prostoru bila bi omogućena i degustacija proizvoda, kao i određeni prostor za pružanje ugostiteljskih usluga te održavanje različitih manifestacija, čime bi se omogućilo da na jednom mjestu kupci mogu isprobati i kupiti proizvode, ali i osigurao prostor tržnice kao mjesto okupljanja i druženja kupaca i posjetitelja, a ne samo kupnje i prodaje proizvoda. Ovakav koncept približio bi prostor tržnice konceptu koji je već ustaljen u prethodno spomenutim, ali i brojnim drugim gradovima, omogućio bi daljnja ulaganja u prostore tržnice te povećao atraktivnost i ostalih prostora na tržnici. Naime, povećanjem broja kupaca, turista ili ostalih osoba koji će posjetiti dijelove tržnice u kojima se primjenjuje novi koncept, svakako bi rezultiralo i većom posjećenošću svih drugih dijelova tržnice.
Na ovaj način korist od novog koncepta prelila bi se na građane koji bi dobili novo mjesto za kupnju i druženje koje nudi potpuno drugačiju ponudu od one u trgovačkim centrima, na turističku ponudu grada Rijeke, na prostore same tržnice koji bi bili oplemenjeni novim ulaganjima, ali ponajviše i na postojeće zakupce koji bi povećanjem atraktivnosti prostora na tržnicama dobili priliku prodavati svoje proizvode većem broju ljudi. Također se predlaže izmijeniti pojedine odredbe Općih uvjeta kako bi se olakšalo poslovanje postojećim korisnicima usluge, a sukladno razgovorima i traženjima postojećih korisnika usluge.
Navedeno je u skladu s postojećim zakonskim okvirom koji je pojašnjen u uvodnom dijelu teksta te sa obvezom jedinice lokalne samouprave da osigura komunalnu djelatnost tržnica na malo. Na ovaj se način upravo i unapređuje svrsishodno upravljanje prostorima i zgradama u kojima se pružaju usluge obavljanja prometa živežnim namirnicama i drugim proizvodima.
Kako bi navedeno bilo moguće, potrebno je ponajprije izmijeniti Opće uvjete budući da trenutne odredbe Općih uvjeta ne omogućuju ovakav način davanja u zakup prodajnih prostora. Nakon donošenja novih Općih uvjeta na koje Gradsko vijeće Grada Rijeke daje prethodnu suglasnost, bit će potrebno izmijeniti i druge akte TD Rijeka plusa.
Kako se uključiti u savjetovanje?
Zainteresirana javnost se u postupak Savjetovanja može uključiti ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u savjetovanju, a može se uključiti i upisujući svoje primjedbe i prijedloge u polje za komentiranje u dnu stranice pojedinog savjetovanja. Proučite navedeni nacrt prijedloga Plana i javite Vaše sugestije, primjedbe i prijedloge kako bi Odluka u konačnici bila što kvalitetnije formirana.