Tko je kriv za crni dim iznad Rujevice?
Autor: Nikola Cvjetović 26.04.2022
„Zašto Grad Rijeka godinama tolerira skupljanje i paljenje štetnog otpada na Rujevici, neposredno kraj reciklažnog dvorišta i zašto ne reagira na brojne pritužbe okolnih stanovnika?“, pitao je riječkog gradonačelnika nezavisni vijećnik Davor Štimac.
Rijeka - „Zašto Grad Rijeka godinama tolerira skupljanje i paljenje štetnog otpada na Rujevici, neposredno kraj reciklažnog dvorišta i zašto ne reagira na brojne pritužbe okolnih stanovnika?“, pitanje je koje je nezavisni vijećnik Davor Štimac pisanim putem uputio gradonačelniku Marku Filipoviću.
Kako Štimac navodi, građani Rijeke često primjećuju da iz romskog naselja na Rujevici dopire crni dim i neugodan miris spaljenih guma, što je problem o kojem se već pisalo i s kojim su upoznate i nadležne gradske službe. Štimac je dobio odgovor riječkog gradonačelnika, u kojem, među ostalim, stoji:
„Direkcija za komunalno redarstvo u više je navrata o tome obavijestila nadležnu Inspekciju zaštite od požara i civilne zaštite i vatrogastva pri Ministarstvu unutarnjih poslova, kao i Inspekciju zaštite okoliša. Ujedno su te inspekcije zamoljene da Gradu Rijeci dostave povratnu informaciju o poduzetim radnjama koje su, nažalost, izostale“.
Tijekom proteklih godinu dana Vijeću romske nacionalne manjine u više su navrata upućeni dopisi vezano uz ovaj problem. Također su im detaljno naveli što su sve nadležne gradske službe do sada poduzele kako bi tamo spriječile komunalni nered.
„Podsjećam, da je šest velikih kamiona i roll kontejnera iz okruženja Reciklažnog dvorišta u prvih nekoliko mjeseci prošle godine odvezlo ukupno 36 tona otpada. Financijski je to Čistoću, samo za zbrinjavanje otpada, bez troškova radne snage, mehanizacije i prijevoza, koštalo više od 40.000,00 kuna“, navodi gradonačelnik Filipović.
Prema Odluci o uvjetima loženja vatre na otvorenom prostoru, na području Primorsko-goranske županije, od 1. lipnja do 31. listopada zabranjeno je loženje vatre na otvorenom prostoru. Iznimno se to smije, uz pisani zahtjev i odobrenje Javne vatrogasne postrojbe te organizirano vatrogasno dežurstvo. Inspekcijski nadzor nad primjenom zakonskih odredbi trebali bi provoditi inspektori Ministarstva unutarnjih poslova, odnosno Inspekcija za vatrogastvo.
„Inspekcija zaštite okoliša je također u više navrata obaviještena o onečišćenju zraka zbog paljenja i dima. Ona ima ovlasti za kontrolu onečišćenja zraka, kao i provjeru jesu li osobe koje se bave paljenjem otpada uopće registrirane za obavljanje takve djelatnosti, odnosno posjeduju li odgovarajući akt za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom. O rezultatu provedenog nadzora Komunalno redarstvo nikada nije obaviješteno“, odgovorio je Marko Filipović Štimcu.
Inspekcija zaštite okoliša ograđivala se i pozivala na ranije važeći Zakon o održivom gospodarenju otpadom koji je propisivao, da je jedinica lokalne samouprave dužna na svom području osigurati sprječavanje odbacivanja otpada na način suprotan Zakonu i uklanjanje tako odbačenog otpada.
„To je točno kao i činjenica, da je Inspekcija nadležna u pogledu onečišćenja zraka, ali očito nije postojala namjera za postupanjem“, kazao je riječki gradonačelnik.
Novi zakon, stari problemi
Od 31. srpnja 2021. godine je na snazi novi Zakon pa se Inspekcija sada poziva na odredbu kojom je propisano da nadzor nad njegovom primjenom kao i nad propisima koji proizlaze iz tog zakona provodi jedinica lokalne samouprave.
„Donošenjem novog Zakona problematika spaljivanja otpada, koja do sada nije bila u nadležnosti Komunalnog redarstva, sada jest, pa se sada Inspekcija zaštita okoliša u potpunosti ograđuje od bilo kakvog postupanja, iako po pitanju onečišćenja zraka i dalje za to ima ovlasti“, kaže Marko Filipović o slučaju crnog dima s Rujevice.
Gradonačelnik se poziva na lošu suradnju s nadležnim institucijama, ali tvrdi da Direkcija za komunalno redarstvo redovito nadzire kritična mjesta.
„Provode se redovite i izvanredne višekratne kontrole, s ciljem sprečavanja aktivnosti prikupljanja otpada, njegovog paljenja i daljnjeg zbrinjavanja putem ovlaštenog sakupljača i poduzimanja mjera prema počiniteljima, koje uključuju njihovo prekršajno sankcioniranje i izdavanje naloga za uklanjanje prikupljenog otpada”, odgovara Marko Filipović.
Time smatraju da Grad, u okviru svojih ovlasti i mogućnosti, čini sve za rješavanje problema. Također smatraju, da problem ne mogu riješiti samostalno bez institucija koje odgovornost prebacuju isključivo na Grad Rijeku.
“Riječ je o specifičnoj situaciji, s obzirom na lokalitet na kojemu se odvijaju ove, po svemu sudeći, nezakonite aktivnosti, kao i činjenicu da su počinitelji pripadnici romske nacionalne manjine“, tvrdi gradonačelnik Marko Filipović.
„Plato na području Rujevice je očišćen prije 20 dana. Pristupna cesta prema reciklažnom dvorištu u posljednjih je šest mjeseci čišćena u dva navrata te je uklonjeno gotovo 200 kubnih metara otpada“, stoji u gradonačelnikovom odgovoru na pitanje vijećnika Štimca.
Grad Rijeka godišnje za sanaciju divljih deponija utroši više od milijun kuna.