ZNAČAJNE OSOBE NAŠEG KRAJA Ivan Matetić Ronjgov – Po njemu je nazvana glazbena škola koja slavi 200 godina rada

ZNAČAJNE OSOBE NAŠEG KRAJA Ivan Matetić Ronjgov – Po njemu je nazvana glazbena škola koja slavi 200 godina rada

Izvor fotografije Wikipedia/Roberta F.

Hrvatska književnost bila bi neizmjerno siromašnija bez poznatih autora, ali i književnih likova, iz našeg kraja. U želji da ih adekvatno predstavimo osobito najmlađim generacijama i tako uvedemo književne velikane i na “mrežu svih mreža” pokrenuli smo feljton u kojem ćemo predstaviti najslavnije predstavnike naše književnosti…

Ivan Matetić Ronjgov bio je skladatelj, profesor, skupljač i zapisivač narodnih napjeva. Svoj nadimak Ronjgov dobio je po Ronjgima nedaleko od Rijeke, u kojima je rođen. Živio je točno 80 godina, a u to je vrijeme uspio učiniti mnogo za glazbu našega kraja, iako je bio prilično neshvaćen. Bio je dobro obrazovan, završio je učiteljsku školu u Kopru te je neko vrijeme studirao glazbu u Beču, pa na kraju u Zagrebu.

Kada se vratio u naše krajeve, na Sušaku je radio kao nastavnik pjevanja, da bi kasnije tamo osnovao privatnu muzičku školu. Slušao je i upijao narodne pjesme istarskog kraja dok je putovao i podučavao, koje su mu bile inspiracija za daljnji rad. „Ćaće moj“, „Malo mantinjade v Rike na palade“, „Na mamin grobak“ samo su neke od pjesama koje je uglazbio.

Radovi koje je uglazbio za djecu bili su „Otroci vsega svijeta“ od pjesnikinje Ruže Petelinove i „Pod učkun kućice bele“ Drage Gervaisa. Gervais mu je bio prijatelj, isto kao i Viktor Car Emin. I njegove kćeri postale su glazbenice, Ivka Matetić Damjanović zaljubila se u harfu, a Vjera Matetić je postala profesorica solfeggia. Muzička škola u Rijeci još od 1963. godine nosi njegovo ime, a u Puli od 1962. godine.

Narodni napjev „Vrbniče nad morem“ koju je obradio Ivan Matetić Ronjgov:

Vrbniče nad morem,
visoka planino,
u tebi se goje
na izbor djevojke…
Jedna drugoj veli:
„Ustani, sestrice,
da mi donesemo
te hladne vodice,
da mi zalijemo
te naše ružice
lijepu mažuranku
i sitan bosiljak,
trajna, nina, ni nena,
i sitan bosiljak…“

Dosad objavljeno u ovom feljtonu:

Vinko Šepić: Pisac za djecu rođen na Novu godinu prije točno 150 godina

Eugen Kumičić: Jedan od najvećih hrvatskih pisaca

Drago Gervais: U njegovo ime govorila su njegova djela