Objavio: Portal Lanterna
Od 1908. do 1914. godine kroz hotel "Emigranata" prošlo je preko 100 tisuća iseljenika. Za vrijeme rata postaje vojna bolnica, a nakon rata kasarna talijanske vojske „Caserma Savoia“.
Autor: Saša Štimac
Hotel “Emigranata” potpuno je drugačiji hotel od svih ostalih u Rijeci; položajem, dimenzijama, namjenom i kapacitetom. No, da bi započeli priču o hotelu potrebno je prije toga objasniti zašto ga je bilo potrebno izgraditi.
Rijeka je početkom 20. stoljeća luka u koju pristaju brodovi kojima se odlazi u bolji život preko velike bare. Brodarska kompanija Cunard Line iz Liverpoola 1903. godine otvara redovnu liniju Rijeka-New York. Do 1914. godine iz Rijeke se u novi (bolji?) život otisnulo više od 330 tisuća iseljenika.
Sve te ljude trebalo je nekamo smjestiti pa je mađarsko ministarstvo unutarnjih poslova 1904. raspisalo natječaj za projektiranje zgrade u kojoj bi do isplovljavanja bili smješteni emigranti.
Izgradnja hotela “Emigranata” dovršena je 1908. godine, prema projektu dr. Konstantina Zielinskog. Nalazi se u ulici Milutina Barača, nekadašnjoj Industrijskoj. Uz “Royal” i “Bristol” to je još jedan riječki hotel izgrađen u secesijskom stilu.
Ova je pozicija izabrana iz više razloga, a dva najpraktičnija su da se emigrante maknulo iz centra grada te da se s morske strane hotela u neposrednoj blizini nalazi obala uz koju su se mogli vezati prekooceanski brodovi.
Hotel “Emigranata” sa svojih 160 metara dužine po dimenzijama je daleko najveći u Rijeci. Svojim kapacitetom od 500 ležaja mogao je primiti više gostiju nego nekoliko drugih riječkih hotela zajedno.
Od 1908. do 1914. godine kroz hotel “Emigranata” prošlo je preko 100 tisuća iseljenika. U Prvom svjetskom ratu pretvoren je u vojnu bolnicu austro-ugarske vojske, a nakon rata postaje kasarna talijanske vojske „Caserma Savoia“.
Po završeku Drugog svjetskog rata tu je nakratko smješten Dom lučkih radnika, a od 1953. postaje dom Tvornici ambalaže. Uz nekoliko promjena u proizvodnom programu te promjenom imena u Metalografički kombinat 1966. godine, te još jednim preimenovanjem 1993. u MG-pack cijela priča o industrijskoj proizvodnji prestaje 2000. godine preseljenjem proizvodnje ove tvtrtke u industrijsku zonu Kukuljanovo. Nakon toga tu se smješta fitness centar, dio prostora se iznajmljuje kao uredi, a posluje i obrt za izradu namještaja.
Ukoliko vam je ovaj članak interesantan pogledajte još:
RIJEČKI POVIJESNI HOTELI - USPON I ZLATNO DOBA (1)
RIJEČKI POVIJESNI HOTELI - HOTEL "EUROPA" – NAJPRESTIŽNIJI I NAJVEĆI RIJEČKI HOTEL (2)
RIJEČKI POVIJESNI HOTELI - SUSJED EUROPE KOJI ČESTO MIJENJA VLASNIKA - HOTEL LLOYD (3)
RIJEČKI POVIJESNI HOTELI - HOTEL „DEÁK" - OD HOTELA DO DOMA SINDIKATA (4)
RIJEČKI POVIJESNI HOTELI - "HOTEL DE LA VILLE" (5)
RIJEČKI POVIJESNI HOTELI - HOTEL BONAVIA - PRIČA KOJA TRAJE VEĆ 146 GODINA (6)
Lanterna © Torpedo.media Izrada internet stranica @ More idea