[GKR LJETNA PREPORUKA] „Eileen“, „Kultura selfija: osobna reprezentacija u suvremenoj vizualnoj kulturi“ i „Ljubavna hipoteza“

Autor: Portal Torpedo 22.06.2023

gkr_preporuke

Sezona čitanja na plaži službeno je otvorena, stoga trk u knjižnicu!

„Eileen“, Ottessa Moshfegh, psihološki triler

Radi se o debitanskom romanu autorice koja je hrvatskoj čitateljskoj publici poznata po djelu „Moja godina odmora i opuštanja“. Roman uspijeva biti istodobno i uznemirujuć i šarmantan, dok su likovi intenzivni, dinamični, odbojni, a opet nekako bliski i poznati.

Eileen Dunlop, neupadljiva, ali poremećena mlada žena, zarobljena između uloge njegovateljice oca alkoholičara i posla tajnice u popravnom domu za dječake, ogorčena i ispunjena samoprijezirom provodi dane sanjareći o bijegu u veliki grad, sitnim krađama i uhođenjem zgodnog čuvara Randyja. Kad karizmatična Rebecca Saint John postane nova savjetnica u domu, Eileen je očarana, ali novo će je prijateljstvo skupo stajati.

Roman je osvojio nagradu PEN/Hemingway za najbolje debitantsko djelo 2016. godine, a prema njemu je 2023. snimljen istoimeni film.

„Kultura selfija : osobna reprezentacija u suvremenoj vizualnoj kulturi“, Ana Peraica, fotografija, sociologija kulture

U našem modernom, tehnološkom, konzumerističkom svijetu, osobna vizualna reprezentacija (p)ostaje ključna.

Knjiga „Kultura selfija: osobna reprezentacija u suvremenoj vizualnoj kulturi“ zapravo je prijevod s engleskog jezika prve knjige hrvatske povjesničarke umjetnosti Ane Peraice. Peraica se bavi poviješću medijske umjetnosti i studijima vizualne kulture, a na proučavanje selfija (koji je postao i riječ godine 2013. u izboru Oxfordskog rječnika!) odlučila se jer ju je zanimao kontinuitet suvremene kulture selfija s tradicijom autoportreta u umjetnosti. Ova se knjiga sastoji od šest poglavlja (Povijest samoopažanja, Svijet pred nama i svijet iza nas, Narcis i njegov zli blizanac, Iz Jekine perspektive, U Perzejevu zrcalu, Tehnologija bilježenja) kroz koja autorica od povijesti samobilježenja kao medijske povijesti do proučavanja tehnologija i analize selfija čitatelju nudi zanimljiv uvid u ovaj način auto-fotografiranja.

„Ljubavna hipoteza“, Ali Hazelwood, američka književnost, BookTok

#BookTok obiluje preporukama gorljivih čitatelja o popularnim naslovima, a Ljubavna hipoteza nalazi se na vrhu svih ljestvica.

Mlada Kanađanka Olive Smith doktorandica je na trećoj godini na Odsjeku za biologiju Sveučilišta Stanford. Doktor Adam Carlsen je mlada akademska zvijezda, znanstvenik za kojeg kažu da je težak, hirovit i izuzetno strog. Nakon što se dogodi da se njih dvoje poljube, počinje ljubavna priča u okruženju STEM-a, s puno neočekivanih zavrzlama.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...