Iva Brozičević Dragičević: Kako djecu naučiti da jedu zdravo?
Autor: Portal Torpedo 12.04.2023
U dječjoj je dobi osobito važna raznolika prehrana te da obroci se ne smiju preskakati, jer je upravo prehrana djece, kao što svi znamo, ključna za njihov zdrav rast i razvoj.
Kada bi djeca predškolske i školske dobi sama birala što će jesti, sigurni smo da bi se na njihovom meniju našlo obilje finih, ali nezdravih namirnica poput grickalica, slatkiša, fast fooda, kao i gaziranih i slatkih napitaka. Iako bi to iz njihove perspektive zasigurno bi ukusan izbor, mi odrasli smo svjesni da nikako ne bi bio zdrav i dobar za njihov rast i razvoj. Danas nam je svakako najveći izazov kako djeci pokazati da i zdravi izbori mogu biti ukusni te ih naučiti da zavole i zdrave namirnice koje su dobre za njihov organizam.
U dječjoj je dobi osobito važna raznolika prehrana te da obroci se ne smiju preskakati, jer je upravo prehrana djece, kao što svi znamo, ključna za njihov zdrav rast i razvoj. Djeca koja imaju zdravu prehranu su znatno sretnija i energičnija nego ona djeca kojoj roditelji često dopuštaju da jedu junk food. Rast i razvoj je također znatno ubrzan kada dijete dobiva sve neophodne nutrijente. Hrana s umjetno dodanim šećerima i visokim udjelom masnoće brzo troši djetetovu energiju i otežava sposobnost koncentracije u školi. Osim toga, nezdrava hrana ne pruža dovoljno hranjivih tvari koje su potrebne djeci za potpuni mentalni i fizički razvoj, a često dovodi i do prekomjerne tjelesne težine i pretilosti.
Pretilost je u dječjoj dobi dosegla razinu epidemije globalnih razmjera, uključujući i Hrvatsku. Poznato je da prekomjerna tjelesna težina i pretilost u djetinjstvu imaju značajan utjecaj na fizičko i psihičko zdravlje djeteta, a kasnije i odrasle osobe. Djeca s prekomjernom tjelesnom težinom vjerojatno će postati pretile odrasle osobe i najvjerojatnije će već u mlađoj dobi razviti bolesti poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. S obzirom da se životne navike i stav prema hrani uče u obitelji od najranije dobi, upravo roditelji imaju najvažniju ulogu u stvaranju zdravih prehrambenih navika kod djece.
Hrana je sastavni dio našega života i stoga je zdrav odnos prema hrani od vitalne važnosti. Svaki bi roditelj trebao početi od sebe i za svoju obitelj stvarati i usvajati zdrave prehrambene i životne navike, a djeci umjesto slatkiša i fast fooda ponuditi brojne zdravije alternative, koje nisu nužno ni skupe ni komplicirane, već samo zahtijevaju malo našeg vremena i truda. Pokazalo se također, da se prehrambene navike (bile one dobre ili loše) koje se stvore u prvim godinama vjerojatno zadržavaju kroz cijeli život. Stoga možemo zaključiti da bi se, ako roditelji provode zdraviji način života kod kuće, mnogi problemi s pretilošću mogli izbjeći. Ponekad se zapravo mi roditelji trebamo zapitati griješimo li gdje u prehrani?
Najčešće su pogreške uzimanje velike količine hrane, loše odabir namirnica ili pak imamo krive informacije o hrani, griješimo pri samoj pripremi namirnica, preskačemo obroke ili sami nismo dovoljno tjelesno aktivni. Nažalost, društvena situacija roditeljima ne ide u korist (klizno radno vrijeme kad si gotovo cijeli dan na poslu), a nemaju svi baka servis koji još uvijek kuha svakodnevno i gdje je minimalno jedan topli obrok obavezan. Biti podrška roditeljima u usvajanju zdravih navika te radu na sebi i stvaranju poticajne obiteljske klime u kojoj će postati uzor svojoj djeci jest cilj mog programa Junior kampa koji provodim s roditeljima i djecom s prekomjernom tjelesnom težinom.
Roditeljima koji imaju dijete s prekomjernom tjelesnom težinom savjetujem da ga potaknu vlastitim primjerom te da kao obitelj stvore zajedničke zdrave navike. Važno je djecu uključiti u pripremu obroka te im „ograničiti“ veličinu porcija, jer im se često servira porcija jednaka odrasloj osobi, dok su njihove potrebe znatno manje. Preporučila bih uvesti promjene poput redovitih obiteljskih obroka te zajedničkih tjelesnih aktivnosti. Prilikom kupnje namirnica valja ograničiti kupovinu grickalica, gaziranih sokova i slatkiša, a u isto vrijeme potaknuti dijete da samo izabere voće ili povrće koje će pojesti. S obzirom da sam i sama roditelj, i iz osobnog primjera svog mlađeg sina mogu potvrditi kako je uloga roditelja ključna u usvajanju zdravih prehrambenih navika, te da se edukacijom i podrškom može spriječiti da mali „višak“ kilograma u mlađoj dobi kasnije preraste u veći zdravstveni problem. Uz to je kod moje obitelji osobito važnu ulogu imao i stariji sin koji je bio pravi uzor i potaknuo mlađeg brata na vježbanje i zdrave odabire.
Možemo zaključiti da je ustrajnost roditelja i uključivanje cijele obitelji u proces edukacije i promjene prehrambenih navika od iznimne važnosti, kao i pružanje međusobne podrške koja i roditeljima i djeci omogućuje zadržavanje zdravih navika i zdrave tjelesne težine kroz cijeli život. Ukoliko je vama i vašoj obitelji potreban savjet i podrška vezano za ovu temu, slobodno mi se obratite na e-mail adresu iva@ibd.com.hr.
Autorica: Iva Brozičević Dragičević